Kaviár z mořských řas – obrovský zdroj vlákniny

Někdo si kaviár maže na pleť nebo ho využívá jako afrodiziakum, někdo si na něm jen rád a zdravě pochutná. Výborná chuť rybích jiker pochází vlastně od rybářů, kteří jedli výživný kaviár v dobách, když měli špatné úlovky. Dnes jsou bohužel ryby, ze kterých se kaviár dělá, již z velké části vyhubeny (jeseter malý, beluga). Kaviár z těchto ryb je zřejmě proto tak drahý.

Kaviár z mořských řas – obrovský zdroj vlákniny

Levnější variantou je tzv. nepravý kaviár, který může být také velmi dobrý. Obvykle má oranžovou až červenou barvu a jeho původcem může být třeba candát, losos, tuňák, lian nebo kapr. I tento kaviár si ale zachovává unikátní složení – jde vlastně o zárodek nového plodu, musí mít v sobě množství kvalitních látek, aby se z něj mohla vyvinout nová ryba. Obsahuje velké množství bílkovin, rybí tuk, nenasycené mastné kyseliny a zdravé mastné omega-3 kyseliny, vitamíny, fosfor, draslík, jód, kobalt, železo, fluor,hořčík, křemík, zinek a spoustu aminokyselin. Jeho konzumace pomáhá snížit krevní tlak, rozpouští krevní sraženiny, působí protizánětlivě, snižuje hladinu cholesterolu a celkově vitalizuje.

Pak jsou „napodobeniny“ kaviáru, které nepochází z ryb a jedním z nich je právě kaviár z mořských řas. Ten mě velmi zaujal, především pro svůj velký obsah vlákniny, malou kalorickou hodnotu (na 100g obsahuje 13kcal), spoustu vitamínů a minerálů (mořské řasy jsou pomalu rostoucí zelenina na mořském dně, obsahují až 15krát více minerálních látek než zelenina, neobsahuje rybí tuk. Dá se přidávat na zeleninové saláty místo dresingů a zálivek, na teplou zeleninu se sýrem nebo jíst po lžičkách k sektu. Výborně se hodí třeba na teplý trochu uvařený květák s kozím nebo jiným přírodním bílým sýrem. Jeho mírně slaná chuť je právě květákem krásně podtržena.

Kaviár z mořských řas je k mání v prodejnách zdravé výživy, v Makru nebo tam, kde jsou zaměřeni na prodej ryb. Stojí kolem 85Kč/100g v balení. Nebo se dá koupit přes internet – např. http://sortiment.makro.cz/cs/kaviar-vegetariansky-z-mras-100g/109499p/ nebo ho mají dokonce i v Ikee http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/30201672/ (45Kč/85g) nebo www.stuehrk.de (ten kupuji třeba já).

Kateřina Adámková

Jsem výživová poradkyně a osobní trenérka. Zabývám se komplexním poradenstvím v oblasti výživy, sportu a zdravého životního stylu. Neustále sleduji aktuální dění v těchto oblastech, pravidelně si rozšiřuji vzdělání, zajímají mě nové trendy. 

Když se nevěnuji fitness, tak kromě jiného ráda maluji.

 

Osobní trenérka

Výživová poradkyně

Dřepujete správně?

Dřepujete správně?

Dřepy jsou naprosto nejúčinnějším cvikem pro rozvoj svalstva nohou – budují sílu i kvalitní svalovou hmotu.

Košíčky plněné čokoládou a ovocem

Košíčky plněné čokoládou a ovocem

Inspirovala jsem se na festivalu středomořských chutí u jedné francouzské pekárny a vytvořila variantu bez mouky

Tip na ranní drink

Tip na ranní drink

Citrón s vodou! Citróny jsou citrusové plody, které jsou bohatým zdrojem živin, jako je vápník, draslík, vitamin